Rožių arbata – tai karštas džiovintų rožių žiedlapių ir pumpurų (Rosa damascena) užpilas. Jos negalima painioti su erškėtuogių arbata, nors kartais į arbatos mišinį dedama ir erškėtrožių. Rožių arbatos nauda privers jus išgerti puodelį ar du. Daugelis žmonių mėgsta rožių arbatą dėl jos gydomųjų savybių.

Rožių žiedlapių arbatos nauda:
Rožių žiedlapiai padeda detoksikacijai, veikia kaip vidurius laisvinanti ir diuretinė priemonė. Padeda išvalyti virškinimo sistemą, pašalinant iš organizmo toksinus, o tai savo ruožtu padeda geriau veikti medžiagų apykaitai. Be to, streso mažinimas padeda virškinimo sistemai, o kai ji veikia geriau, lengviau išlaikyti subalansuotą svorį.

Menstruacijų spazmai – šiuo hormoniniu moterų mėnesio laikotarpiu svarbiausia yra streso mažinimo veiksnys. Rožių žiedlapių arbatoje taip pat yra labai daug maistingųjų medžiagų ir ji veikia priešuždegimiškai, o tai padeda sumažinti mėšlungį.
Pagalba širdžiai – žinoma, kad rožės mus pralinksmina ir parodo žmonėms, kad juos mylime. Tai jos gali padaryti ne tik fiziškai, bet ir psichiškai, nes rožės taip pat žinomos kaip afrodiziakas. Jos puikiai padeda tiems, kuriuos mylime liūdesio ir depresijos metu. Ir gelbėja organizmą susidorojant su oksidaciniu stresu.
Šalutinis poveikis – rožių arbata gali turėti įtakos antidepresantams ir kraują skystinantiems vaistams. Jei vartojate vaistus, prieš gerdami rožių arbatą pasitarkite su gydytoju.

Rožių arbatoje yra fitocheminių medžiagų
Damasko roziu arbatair ji turi daug naudos sveikatai. Yra įrodymų, kad rožių arbata gali palengvinti menstruacijų skausmą, sumažinti stresą, pagerinti virškinimą, palengvinti nerimą, skatinti atsipalaidavimą ir padėti valdyti diabetą.
Kokios fitocheminės medžiagos yra rožių arbatoje?
Rožėse yra terpenų, glikozidų, flavonoidų, antocianinų, karboksirūgščių ir keleto paprastų ir sudėtingų organinių junginių. Jos žieduose taip pat randama mirceno, kaempferolio, kvercetino, taninų ir riebiųjų aliejų. Daugiausia flavonoidų yra rožių eteriniame aliejuje.
Biocheminės analizės rodo, kad bendras fenolinių junginių kiekis daugumoje rožinės arbatos rūšių yra toks pat arba didesnis nei žaliojoje arbatoje. Galio rūgšties rasta kelių rožių veislių arbatose. Galio rūgštis laikoma pagrindine sudedamąja dalimi, lemiančia stiprų šio gėrimo antioksidacinį pajėgumą.
Antocianinai yra kita fitocheminių medžiagų grupė, atsakinga už rožių žiedlapių spalvą. Jie taip pat padeda pašalinti iš organizmo laisvuosius radikalus. Kai patiriame stresą, mūsų organizmas yra užsiėmęs laisvųjų radikalų kūrimu. Tikriausiai jau esate apie juos girdėję anksčiau, jie yra „daiktai”, kurių ieško ir naikina antioksidantai. Rožės pasižymi tokiomis savybėmis, kad padeda mažinti stresą ir taip apriboja laisvųjų radikalų skaičių. Kartu su fenolinėmis rūgštimis ir taninais šie pigmentai didina rožių arbatos gydomąją vertę.
Įrodyta, kad ši arbata turi didesnį antioksidacinį potencialą nei žalioji ir juodoji arbatos. Dėl joje esančių polisacharidų ši arbata yra švelniai saldaus arba neutralaus skonio.

 

Pakalbėkime apie porą puikių rožių rūšių, iš kurių galima gaminti džiovintus rožių žiedlapius.
Damasko rožė
Damaskinės rožės puikiai tinka auginti dėl valgomųjų rožių žiedlapių. Damaskinė rožė yra senesnė rožių veislė, pasižyminti labai saldžiu kvapu, kuris nėra pernelyg stiprus. Žiedlapiai paprastai būna rožinės arba šviesiai raudonos spalvos. Ši rožė kilusi iš Irano, o dabar dažniausiai auginama Bulgarijoje, Turkijoje ir Indijoje, nors gali būti auginama visame pasaulyje.
Rosa Rugosa
Rugosa rožė taip pat yra valgomoji rožė, kurią galima naudoti gaminant rožių žiedlapių arbatą. Damaskinė rožė kilusi iš Vidurio Rytų, o rugosa rožė – iš tokių vietovių kaip Japonija, Kinija, Korėja ir pietryčių Sibiras. Ji mėgsta saulę arba dalinį pavėsį. Rosa rugosa turi muskuso kvapą su citrusinių vaisių ir vanilės natomis. Ji dažnai būna ryškiai rožinės spalvos.

Rožių arbata yra puikus natūralus įprastos arbatos pakaitalas. Joje gausu antioksidantų, ji pasižymi antibakterinėmis, priešuždegiminėmis ir skausmą malšinančiomis savybėmis. Rožių arbatos nauda – geresnis virškinimas, vidurių užkietėjimas ir geresnis plaukų augimas. Ji taip pat gali padėti valdyti diabetą, padėti numesti svorio, pagerinti imuninę sistemą, sumažinti nerimą, skausmą ir menstruacijų spazmus. Rožių arbatą galite pasigaminti iš šviežių arba džiovintų žiedlapių. Vis dėlto per didelis vartojimas nedaugeliui gali sukelti alergiją, pykinimą ar viduriavimą. Patariama vartoti saikingai.